• Categories
  • Search
  • Manufacturer - Fabryka Porcelany Krzysztof (Wawel)

Początek fabryki to rok 1831, kiedy to Carl Krister wykupił dwie sąsiadujące ze sobą fabryczki fajansu i łącząc w jedno przedsiębiorstwo, rozpoczął w nich produkcję porcelany. W niedługim czasie fabryka stała się jednym z większych pracodawców na terenie Wałbrzycha. Również wielkość produkcji plasowała zakład w ścisłej czołówce w świecie. Firma eksportowała swe wyroby na największe rynki Europy i świata, zdobywając nagrody i wyróżnienia na targach i wystawach we Wrocławiu (1852, 1857) i w Paryżu (1867). Kryzys światowy oraz kłopoty ze zbytem zakładu, doprowadziły do przekształcenia fabryki w spółkę akcyjną w 1920. W roku 1921 zakład przeszedł fuzję z bawarską fabryką Ph Rosenthal w Selb, zmieniając nazwę na Krister Porzellan Manufaktur AG. Stan tej rzeczy utrzymał się do 1945 roku. Po przejęciu fabryki przez władze polskie zakłady zmieniły nazwę na Państwową Fabrykę Porcelany ''Krister'', a następnie Zakłady Porcelany Stołowej ''Krzysztof''. Znakiem handlowym, którym fabryka posługuje się od 1953 roku jest ''W – Wawel''. Okres lat 90. XX wieku to dla fabryki czas przekształceń własnościowych, rozpoczęty w maju 1995 roku. Efektem tychże reform było powołanie Pracowniczej Spółki Akcyjnej, a w następstwie zmiana nazwy na Fabrykę Porcelany ''Krzysztof''. Po trzecim przetargu na zakup przedsiębiorstwa w 2010 fabryka została przejęta za ok. 6,3 mln zł przez Nordis z Zielonej Góry, a produkcja i zatrudnienie zostało utrzymane.

Obecnie fabryka zajmuje się produkcją porcelany stołowej i różnego rodzaju galanterii porcelanowej. Fabryka produkuje wysokogatunkową porcelanę stołową przy użyciu najnowszych technologii. Zakład wprowadził pionierską technologię prasowania izostatycznego. Oferta fabryki obejmuje kilkanaście wzorów oraz 10 fasonów, spośród których najnowszy to Eureka, wprowadzona do sprzedaży w 2005 roku.

Fabryka Porcelany Krzysztof jest znana na całym świecie, trafia m.in. na królewskie dwory, szwedzkie firmy zamawiały na ślub księżniczki Wiktoria Bernadotte, następczyni szwedzkiego tronu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Barack Obama czy też Alaksandr Łukaszenka. W 2013 roku Porcelana Krzysztof przygotowała prezent w postaci bogato zdobionej szkatułki, dla Księcia Jerzego, syna księżnej Katarzyny i księcia Williama.