• Categories
  • Search
  • Manufacturer - Bang & Olufsen

Bang & Olufsen a/s – duńskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu audiowizualnego – m.in. radioodbiorników, głośników, telewizorów, telefonów i systemów car audio. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w mieście Struer.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1925 roku przez Petera Banga i Svenda Olufsena. Zarówno Peter Bang, jak i Svend Olufsen byli inżynierami elektrykami wywodzącymi się z duńskiej klasy średniej. Oboje uwielbiali eksperymentować z technologią i marzyli, aby założyć własne firmy. Fascynowali się techniką radiową i ukończyli uczelnie techniczne w 1924 roku. Pod względem osobowości jednak Bang i Olufsen różnili się diametralnie.

Dla Petera Banga nie istniało nic poza pracą, wynalazkami, eksperymentami i rozwojem. Skupiał się głównie na stronie inżynieryjnej, a kiedy w jego genialnej głowie zaświtał jakiś pomysł, pracował nad nim do tej pory, aż nie wcielił go w życie. Svend Olufsen był równie utalentowanym inżynierem, eksperymentującym na polu radiotechniki na swój własny, niekonwencjonalny sposób. W odróżnieniu od Banga, Olufsen był towarzyski, posiadał genialne biznesowe wyczucie i charyzmatyczną osobowość. Fakt, że obaj byli świetni w tym, co robili, sprawił, że stworzyli zespół idealny.

Poznali się w 1925 roku przez wspólnego znajomego. Bang mieszkał w Ameryce, gdzie pracował dla producentów radia i zachłannie chłonął wiedzę na temat technologii radiowej. Olufsen potrzebował kogoś, kto pomógłby mu w jego własnych radiowych eksperymentach. Wkrótce Bang i Olufsen założyli własna firmę w 1925 roku, zaczynając od projektowania radioodbiorników. Pierwszym komercyjnym produktem opatrzonym marką Bang & Olufsen został eliminator, odbiornik radiowy, który można było podłączyć bezpośrednio do sieci elektrycznej bez konieczności stosowania akumulatorów, które były normą w tamtych czasach. Różnice między partnerami przybrały na sile, gdy ich firma zaczęła się rozwijać, ale Bang i Olufsen znaleźli sposób, aby przekuć to na swoją korzyść. Bang wkładał całą energię w tworzenie i pracę nad rozwojem nowatorskich technologii, podczas gdy Olufsen skupiał się głównie na aspektach biznesowych. To właśnie różnice legły u podstaw koncepcji marki Bang & Olufsen: najwyższa jakość i innowacyjne rozwiązania w połączeniu z wyrafinowanym wzornictwem i funkcjonalnością. Łącząc w sobie najlepsze aspekty obu tych światów, produkty Bang & Olufsen należą do grona najbardziej poszukiwanych przedmiotów kolekcjonerskich.

Marka Bang & Olufsen rozwinęła wiele nowatorskich i świetnie zdających egzamin produktów, poczynając od odbiornika radiowego zasilanego prądem zmiennym. W latach 30. firma wyprodukowała system nagrywania dźwięku na potrzeby przemysłu filmowego. Ich montowane w dachach głośniki wkrótce znalazły się na wyposażeniu wielu wojskowych pojazdów i znalazły zastosowanie w cyrku. Słynne radio Beolit 39 marki Bang & Olufsen w bakelitowej obudowie to idealny przykład połączenia technologii i wzornictwa. W obecnym, zdominowanym przez konkurencję świecie, marka Bang & Olufsen nadal projektuje i tworzy nowatorskie produkty, które spełniają najwyższe standardy wzornictwa i świetnie wpisują się w estetykę współczesnych wnętrz. Głośniki BeoLab 90 i BeoSound Shape nie tylko wyglądają jak dzieła sztuki, ale wyróżniają się również wspaniałą jakością dźwięku!

This category has no products